lis 12 2014

Piercing – jak dbać o ranę po przekłuciu...


Komentarze: 0

Masz założony nowy piercing? Aby nie mieć problemów z świeżo zrobionym piercingiem, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad pielęgnacji rany.

Zabiegu, jakim jest założenie w ciele kolczyka, nie można lekceważyć. Podczas wykonania piercingu powstaje rana, do której łatwo może się wedrzeć infekcja. Podczas gdy rana po skaleczeniu zamyka się według pewnego, naturalnego schematu samoleczenia, to w przypadku założenia kolczyka nie jest to już tak proste. Włożona do rany ozdoba uniemożliwia przecież zamknięcie się rany. Dlatego po założeniu nowego piercingu niezwykle ważne jest regularne i staranne oczyszczanie rany. Przeczytaj poniżej, na co trzeba zwrócić uwagę podczas oczyszczania rany i świeżo założonego kolczyka.

Pielęgnacja piercingu: Mycie rąk
Zanim dotknie się ranę lub kolczyk, trzeba koniecznie umyć ręce. Kontakt z nieumytymi rękoma stanowi jedno z największych zagrożeń infekcji po założeniu kolczyka. Jeśli chce się mieć pewność, że nie dojdzie do infekcji, należy każdorazowo umyć ręce (odpowiednie środki można nabyć w aptece).

Pielęgnacja piercingu: Ostrożne osuszanie
Ranę po przekłuciu powinno się wycierać jedynie jednorazowym ręcznikiem, ponieważ zastosowanie ręcznika z tkaniny, którego używa się wielokrotnie, może zwiększyć ryzyko infekcji. Ranę należy osuszać, delikatnie przykładając do niej ręcznik.

Pielęgnacja piercingu: Zabieg z osoloną wodą
W celu przyspieszenia gojenia rany, zaleca się zabieg z zastosowaniem słonej wody. Dzięki temu powstający wokół rany strup nie będzie tak twardy, co przyspieszy gojenie rany. Zabieg ze słoną wodą powinno się wykonywać raz dziennie. Do jego przeprowadzenia potrzebna będzie sól morska (do nabycia w aptece lub drogerii), którą trzeba rozpuścić we wrzącej wodzie. Proponujemy, by rozpuścić 10 gram soli na litr wody. Następnie pozostawia się roztwór do przestygnięcia. Zabieg jest najprzyjemniejszy, gdy wykonujemy go letnim roztworem. Zależnie od miejsca, na którym jest założony kolczyk, można polać delikatnie piercing wodą z solą, posmarować miejsce umoczonym w wodzie z solą wacikiem lub patyczkiem higienicznym albo wylać kubek wody na ranę. Należy pozostawić wodę z solą na kilka minut na ranie, by zmiękła (im dłużej, tym lepiej). Następnie trzeba ją przepłukać czystą wodą i osuszyć. Podczas zabiegu lub tuż po nim może się zdarzyć, że powstały na ranie strup będzie można z łatwością usunąć lub odpadnie on sam. Jeśli chcesz go samodzielnie usunąć, zrób to za pomocą patyczka higienicznego a nie palcami. Uwaga! Nigdy nie wolno na siłę odrywać strupa.

Pielęgnacja piercingu: Dezynfekcja piercingu
Ranę należy oczyszczać dwa razy dziennie. W aptece jest dostępny sprawdzony środek do dezynfekcji tego typu ran o nazwie Octenisept. Należy nanieść preparat za pomocą świeżego patyczka higienicznego na ranę i pozostawić, by mógł zadziałać.

Pielęgnacja piercingu: Czego należy unikać podczas oczyszczania rany

    Nie używaj do oczyszczania świeżej rany po przekłuciu roztworów zawierających alkohol. Spowodują dodatkowe wysuszenie skóry i podrażnienia.
    Powiedzenie: "Co za dużo to niezdrowo" odnosi się także do pielęgnacji piercingu. Zbyt częste zabiegi na ranie będą zakłócać proces jej gojenia.
    Nie zaleca się stosowania maści – są przeważnie zbyt tłuste i mogą zatykać kanał powstały po przekłuciu.

Pielęgnacja piercingu na ustach i wewnątrz jamy ustnej
Jeżeli założyło się kolczyk na ustach bądź języku, należy przestrzegać specjalnych reguł:

    Po każdym posiłku należy umyć zęby i wypłukać usta wodą.
    Dodatkowo można dwa razy dziennie stosować płyny do płukania ust. Najlepiej by taki preparat nie zawierał alkoholu. Poza tym powinno się rozcieńczyć płyn wodą w proporcji 1:1.

Pielęgnacja piercingu: Okres szczególnej pielęgnacji
To jak długo trzeba będzie dbać o piercing w podany powyżej sposób, zależy w dużej mierze od miejsca przekłucia. W przypadku większości kolczyków zaleca się szczególną pielęgnację przez okres dwóch tygodni. Warto zapytać piercera, jak długo potrzebna jest specjalna pielęgnacja rany w konkretnym przypadku.
Ważne jest jednak również to, że nawet gdy rana się wygoi, to piercing i tak trzeba regularnie oczyszczać i dbać o higienę w rejonie przekłucia.

tatuaze777 : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz